i wydarzenia

Zestaw do badania splątania kwantowego

Zestaw wykorzystuje niebieski laser (400 nm) i podwójny kryształ BBO do wytwarzania par splątanych fotonów (konwersja w dół, 800 nm). Układ dwóch fotodiod lawinowych wraz z liniowymi polaryzatorami umożliwia badanie korelacji pomiędzy splątanymi fotonami.

Planowana jest rozbudowa układu doświadczalnego, co umożliwi testowanie nierówności Bella, dystrybucję klucza kwantowego, a nawet budowę inteferometru Michelsona-Morleya dla pojedynczych fotonów. Pełna dokumentacja znajduje się na stronie producenta: www.qutools.com

Zestaw doświadczalny będzie słuzył studentom II Pracowni Fizycznej, Garażowi Złożoności, Grupie Badania Informacji Kwantowej (Jagiellonian Quantum Information Team) oraz InfoLab (Interdyscyplinarne Centrum Badań nad Informacją).