Przejdź do głównej treści

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Warsztaty prezentacji i analizy danych

Origin - zadania

  • Zadanie 1 *charakterystyka prąd-napięcie organicznej diody półprzewodnikowej
    **zależność przenikalności dielektrycznej od temperatury dla związku ciekłokrystalicznego 7CB
  1. ściągnąć dane: pth31a.txt, 7cb_a.txt
  2. zaimportować plik pth31a.txt* metodą importu pojedynczego pliku, wpisać w opisie okienka „próbka pth31, 50/50 P3HT/PBCM, chloroform"
  3. jak poprzednio zaimportować plik 7cb_a.txt**, wpisać w opisie okienka „próbka 7cb ogrzewanie"
  • Zadanie 2
    Sporządź wykres danych z pliku pth31a.txt przynajmniej jedną z prezentowanych metod, dodaj opisy osi: pozioma "napięcie [V]", pionowa "prąd [mA]"
  • Zadanie 3
    Porównaj jakość wykresów przeniesionych do edytora tekstu metodą eksportu pliku typu bmp, wmf oraz metodą kopiowania (Copy+Paste)
  • Zadanie 4
    Utworzyć w nowym projekcie wykres zależności przenikalności dielektrycznej (składowe równoległa i prostopadła oraz wartość średnia)od temperatury dla próbki 7C5BOC (dane w pliku do ściągnięcia) - zwrócić uwagę na opisy osi oraz legendę.
    dane do ściągnięcia (kolejne kolumny to: temperatura zredukowna, składowa równoległa, składowa prostopadła, wartość średnia)
    wzorzec ... i dla ambitnych
  • Zadanie 5
    Ściągnąć dane obrazujące pętle histerezy w próbce tytanianu baru zebrane w różnych temperaturach: T=50OC, T=75OC, T=105OC, T=135OC.
    Każdy zbiór danych przedstawić na osobnym wykresie, podpisać osie: pozioma "napięcie UX [V]", pionowa "napięcie UY [V]"
  • Zadanie 6a)
    Zaimportuj widmo promieniowania próbki SrRuO3 zarejestowane za pomocą analizatora wielokanałowgo. Dane w pliku mają postać jednej kolumny, dwie pierwsze liczby to numer pierwszego i ostatniego kanału, następne to liczba zliczeń zarejestrowana w kolejnych kanałach. Narysuj widmo w postaci zależności liczby zliczeń od energii przy założeniu, że E/keV=0,95*kanał+2,45. Plik z danymi: srruo3_a.txt
  • Zadanie 6b)
    Zaimportuj dane z pliku qdot.txt przedstawiające zależność długości fali światła emitowanego przez kropkę kwantową od jej średnicy. Oblicz w trzeciej kolumnie zależność energii emitowanego światła (w eV) od średnicy kropki. Narysuj na jednym wykresie obie zależności (przykład).
  • Zadanie 7
    Zaimportuj dane z plików oceny.txt oraz histogram.txt do oddzielnych arkuszy. Narysuj histogram na podstawie danych z pliku histogram.dat sprawdzając jak zmienia się kształt wykresu w zależności od ustawień.
  • Zadanie 8
    Narysuj w skali liniowej oraz półlogarytmicznej dane z pliku exp.txt; podobnie w skali liniowej oraz logarytmicznej dane z pliku power.txt.
  • Zadanie 9
    Nanieś na wykres dane z pliku:
  1. linia1.txt, zaznacz niepewności pomiarowe wielkości Y (kolumna 3).
  2. linia2.txt, zaznacz niepewności pomiarowe wielkości X (kolumna 3).
  • Zadanie 10
  1. Nanieś na wykres dane z pliku linia1.txt bez niepewności pomiarowych, usuń błędny punkt i dopasuj linię prostą. Przeprowadź dopasowanie prostej dla danych z naniesionymi słupkami niepewności pomiarowych. Porównaj otrzymane wyniki.
  2. Przeprowadź podobną analizę dla danych z pliku linia2.txt.
  3. Zaproponuj metodę dopasowywania prostej do danych eksperymentalnych, dla których niepewności wielkości X są znacząco większe od niepewności wartości Y.
  • Zadanie 11
    Nanieś na wykres dane z pliku gauss1.txt bez niepewności pomiarowych i dopasuj rokład Gaussa. Przeprowadź dopasowanie ponownie dla danych z naniesionymi słupkami niepewności pomiarowych (kolumna 3). Porównaj otrzymane wyniki.
  • Zadanie 12
    Nanieś na wykres dane z pliku gauss2.txt. Ustawiając odpowiednio zakresy danych dopasuj kolejno 3 rozkłady Gaussa. Korzystając z narzędzia Fit multi-peaks dopasuj cały rozkład.
  • Zadanie 13
    Nanieś na wykres dane z pliku cole-cole.txt. Korzystając z narzędzi Non-linear Curve Fit dopasuj półokrąg o środku w punkcie s i promieniu r. Ustal wielkość rysunku tak aby jednostka na osi X oraz Y były tej samej długości.
  • Zadanie 14
    Nanieś na wykres dane z pliku widmogl.txt. Korzystając z narzędzi Non-linear Curve Fit dopasuj sumę rozkładu Gaussa i Lorentza oraz tła zadanego przez prostą ax+b.
  • Zadanie 15
    Za pomocą FFT dokonaj analizy wima danych z pliku analiza_fft.txt.